Yazı Boyutu
  • a
  • a
  • a
Okuma Modu

Yöre derneklerinin kendilerine özgü eğlence, yemek ve kültürlerini sergilediği Yöresel Geceler’in yedincisinde Sivas’ın gelenekleri tanıtıldı. Gecede, şehitlerimiz için dualar da okundu.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen gecede Sivas’a ait folklor  gösterilerinin yanı sıra, Dünya Boks Şampiyonası’nda Türkiye’yi gururla temsil eden Milli Boksörümüz Avni Yıldırım, TRT sanatçıları Okay Öztürk ve Şükran Çıracı sahne aldı. Gece Mavi Karadeniz TV ve Beykoz Web TV’den canlı yayınlandı.

Geceye Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Beykoz Sivaslılar Derneği Başkanı Hamza Sağlam, yöre dernekleri, STK’lar, siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Programda yöreye has yemeklerin sergilendiği standları kurularak mutfak kültürü, yöreye ait aksesuarlar ve el ürünleri sergilendi. Gecede yöreye ait türküler ve halk oyunları da sergilendi. Davetlilere mutfak kültüründen pestükan çorbası, kavurga, içli köfte, hingel, yalancı köfte, kesme çorbası, içli köfte, un helvası, madımak, katmer ikram edildi.

Muharrem Kaşıtoğlu "Sivas'ın Tarihi Değerleri Öne Çıkarılmalı"

Milli  birlik ve beraberliğimizi inşa etmenin zamanı olduğunu belirten Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, "Üzgün olduğumuz bir gece, terörün acı yüzüyle karşılaştık, bu vesileyle ölenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar, yaralılara şifa dilerim. Rabbim teröristlere bir daha fırsat vermesin. Ülke üzerinde büyük oyunlar oynanıyor, inşallah bu acılar son bulur. Sivas gıpta ettiğim bir şehir, Türk halk müziği ustalarının, halk ozanlarının yetiştiği bir yer. Özellikle Aşık Veysel'i unutmayalım, rahmetle anıyoruz. Sivas'a yaptığım ziyarette medreselerin önünün kafelerle  kapatılmış olduğunu gördüm. Tarihi yerlerin ticarethane gibi kullanılmasını önlemek gerekir, bunu dernek başkanlarımızdan isteyelim" dedi.

Sivil toplum kuruluşlarının ve  toplumsal dayanışmanın önemini vurgulayan, Sivaslılar Derneği Başkanı Hamza Sağlam  ise konuşmasında "Memleketimize ve yöremize olan özlemimizi, yaşadığımız yerlerde göstererek, gelenek ve göreneklerimize  bağlılığımızın onurunu yaşıyoruz.  Derneğimizin üye sayısının artmasını istiyoruz. Sivas’ın kültürel ve yöresel özelliklerini tanıtma şansı veren Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e teşekkür ediyoruz” dedi.

Milli Boksörümüz Avni Yıldırım'a plaket takdim eden Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu: "Milli denince akan sular durur, onların başarılarıyla gurur duyuyoruz. Sadece sizin değil hepimizin ortak değeri, asrın güreşçisi Hamza Yerlikaya'yı da unutmayalım" şeklinde konuştu.

Milli Boksörümüz Avni Yıldırım ise kendisinin Sivas'ı ve Türkiye'yi tüm dünyaya tanıttığını, hedefinin dünya şampiyonluğu olduğunu söyledi.