Yazı Boyutu
  • a
  • a
  • a
Okuma Modu

İlçenin simgesi olacak 'Her şey bir damla ile başlar' Beykoz–Kavacık Meydanı Açık Alan Sanat Çalışması ve Çevre Düzenlemesi, Kavacık Kavşağı’na yerleştirildi. Çevre düzenlemeleri ve ışıklandırma çalışmaları bittiğinde eser ilçenin çehresine değer katacak.

 

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in talimatıyla, Heykeltraş Reyhan Çezik tarafından yapılan sanatsal eser, Avrupa Yakası’ndan Beykoz’un ilk giriş noktası olan Kavacık’ta belirlenen yere kondu.

 

Her şey Bir Damla İle Başlar

 

'Her şey bir damla ile başlar' adlı projede asıl vurgu soyut ‘b’ harfini hissettiren masif mermer ana heykel ve camın Beykoz’da doğuşunu simgeleyen camın ilk çalışma hali fıska olarak tasarlandı. Camın Beykoz’da doğuşu akis halinde yere çarparak relief etkiyle yeşil alanda devamlılık hissini sağlayacak.

 

Simgesel bir nitelik taşıyan tasarımın mermer harf heykellerinin yerleştirilmesinin ardından tüm alt yapı çalışmaları ve çevre düzenlemelerini gerçekleştiren Heykeltraş Reyhan Çezik, projenin saha çalışmalarında bizzat kendisi de çalışıyor.

 

Proje hakkında konuşan Çezik: “Herşey Bir Damla ile Başlar adlı sanat yapıtının, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün hemen çıkışında Kavacık’ta bulunması, Beykoz’a ‘aitlik’ anlamının güçlenmesini sağlayacaktır.” dedi.

 

Başkan Çelikbilek: Gelecek Nesillere Miras Bir Eser

 

Gelecek nesillere miras olarak kalacağı düşünülen eserlere son derece önem verdiklerini kaydeden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Kavacık Kavşağı’nın olduğu meydanın da proje kapsamında düzenlenerek açılışını en kısa zamanda yapacaklarını belirtti.