Yazı Boyutu
  • a
  • a
  • a
Okuma Modu

Beykoz Belediyesi’nin, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaşananları ve demokrasi mücadelesini hatırlatmak için düzenlediği gecede, halk ozanları türküleriyle yaşananları aktardı.


Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen gecede Aşık Yener Yılmazoğlu, Aşık Mürsel Sinan ve Aşık Korkmaz İkan eserleriyle sahne aldılar. Aşık geleneğini yaşatmayı ve yeni nesillere aktarmayı da amaçlayan gecede aşıklar, karşılıklı atışmalar ve türkülerle 15 Temmuz’da yaşanan olaylara değindiler.

Seymen TV'den canlı yayınlanan etkinliğe Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Belediye Meclis üyeleri, BOÇAY Derneği Başkanı Bülent Taştan, Doğu Karadenizliler Derneği Başkanı Emin Yavuz, Ardahanlılar Derneği Başkanı M. Metin Yıldız, Üsküdar Esnaf Kredi Kooperatif Başkanı Terlan Kaya, Karder Dernek Başkanı Murat Aşçı, Belediye Muhtarlık İşleri Müdürü Murat Çabuk, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve ilçe sakinleri katıldı.

Ozanların atışmaları izleyiciler tarafından büyük beğeniyle izlenirken, etkinlikte 15 Temmuz’u anlatan bir de sunum yer aldı.

Başkan Yücel Çelikbilek: "Nesillerimize Bu Güzel Sanatı Aktarıyoruz"

Programda konuklara hitap eden Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: "Bu güzel türküleri dinleyince özlemimizi giderdik, bugüne kadar aşıklarımızı çeşitli vesilelerle ağırladık, daha önce 5 yıl üst üste Aşıklar Şenliği yaptık. Aşıklar geleneğine katkı sunmaya devam edeceğiz. Bundan sonraki nesillere de bu güzel geleneğimizi aktarmak gerekir. Allah sunduğunuz bu güzelliklerin tesirini arttırsın. Bu gece vesileyle tüm şehitlerimize rahmetle anıyorum.” şeklinde konuştu.

Program sonunda Başkan Yücel Çelikbilek, aşıklara teşekkürlerini ileterek, çiçek takdim etti.